flag Судова влада України

В ході реформування судової системи цей суд припинив роботу

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Повідомлення прес-служби ЖААС про розгляд апеляційних скарг на судові рішення у справах про порушення виборчого законодавства станом на 9 листопада 2015 року

В період з 06.10.2015 по 09.11.2015 до ЖААС надійшло 32 судові рішення у справах, що стосуються місцевих виборів 2015 року.

 За результатами апеляційного перегляду 22 судові рішення залишено без змін, 4- скасовано, у 8 справах апеляційні скарги залишено без розгляду з підстав пропуску встановлених законом строків на апеляційне оскарження.

Так, рішення  Березнівського районного суду від 29.10.2015, який задовольнив позов кандидата  Г. на посаду Балашівського сільського голови Березнівського району Рівненської області до сільської виборчої комісії  про визнання незаконними та скасування результатів виборів, скасовано з підстав порушення виборчою комісією п.2 ч.1 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори».

У висновках суд апеляційної інстанції зазначив, за  приписами п.2 ч.1 ст.47 Закону  України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости  в разі звернення  місцевої організації партії, яка висунула відповідного кандидата в депутати, кандидата на посаду  сільського, селищного, міського голови, старости,  в будь-який час після його реєстрації,  але не пізніше як за 19 днів до дня голосування, про скасування рішення  про його реєстрацію відповідно до рішення цієї місцевої організації партії. Це звернення відкликанню не підлягає. Дана норма є імперативною, а, отже, скасування реєстрації  кандидата у разі надходження місцевої організації партії, є обов’язковим.

Г. була зареєстрована  шляхом подання кандидатури Районною партійною організацією партії «N».

Постановою Балашівської сільської виборчої комісії № 6 від 05.10.2015 р. скасовано постанову  виборчої комісії № 5 від 01.10.2015 р. в частині реєстрації Г. кандидатом на посаду Балашівського сільського голови саме на підставі звернення районної партійної організації партії «N».

Отже, суб’єктом виборчого процесу в даній ситуації є Районна партійна організація партія «N». А тому у спірних правовідносинах суб’єктом оскарження є рішення сільської виборчої комісії могла виступати районна партійна організація  партії «N», яка результатів  виборів  на посаду Балашівського сільського голови не оскаржила.

06.11.2015 скасовані рішення Березнівського районного суду від 02.11.2015, яким суд першої інстанції  задовольнив позов Г., визнав протиправним та скасував результати виборів Балашівського сільського голови Березнівського району Рівненської області, встановлені Балашівською сільською виборчою комісією в протоколі та постанові від 29.10.2015.

Не погоджуючись з такими рішенням, суд апеляційної інстанції зазначив, що суд першої інстанції, задовольняючи позов кандидата  на посаду Балашівського сільського голови  та скасовуючи результати виборів  Балашівського сільського голови Березнівського району Рівненської області, встановлені Балашівською сільською виборчою комісією в протоколі  та постанові від 29.10.2015 дійшов висновків, що дійсний зміст волевиявлення виборців неможливо встановити без  відомостей про зареєстрованого кандидата на посаду  Балашівського сільського голови Г., оскільки до самого дня голосування та в день голосування, 25 жовтня 2015 року, Г. мала статус кандидата на посаду Балашівського сільського голови.

Таких висновків суд дійшов у зв’язку з тим, що всупереч вимог Закону України «Про місцеві вибори» Балашівська сільська виборча комісія  не виконала постанову  Березнівського районного суду від 23.10.2015 та не поновила виборчі права Г. шляхом внесення змін до тексту виборчого бюлетеня  з виборів Балашівського сільського голови та доповнення  його відомостями  про неї  як кандидата на посаду Балашівського  сільського голови. До виборчих бюлетенів не було внесено прізвище кандидата Г. та інформацію про неї, однак, голосування на певних виборчих дільницях проведено. Інформація з підрахунку голосів на виборчих дільницях відображена у відповідних протоколах дільничних виборчих комісій. 

Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду  вказала, що судом першої інстанції не враховані приписи  ч.1 ст.72  Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої обставини, встановлені судовим рішенням, яке набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, щодо яких встановлено ці обставини.