Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
28-29 жовтня 2015 року суддя-речник Житомирського апеляційного адміністративного суду Моніч Б.С. взяв участь у дводенному форумі "Судова реформа та громадянське суспільство в Україні: розбудова партнерства з метою посилення довіри громадськості", організованому Проектом USAID "Справедливе правосуддя" у співпраці з проектом "Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя" Координатора проектів ОБСЄ в Україні.
У форумі взяли участь близько 150 учасників, серед яких представники громадських організацій, що мають досвід реалізації громадських ініціатив для реформування судової системи, органів судової влади, а також міжнародних організацій, які надають підтримку процесу судової реформи.
За результатами обговорень в рамках формату "Відкритий простір" учасники дискусії визначили найважливіші цілі судової реформи для громадянського суспільства та їх пріоритетність.
Які ж очікування громадянського суспільства від судової реформи виявлено за результатами обговорення?
По-перше: Суд має бути незалежним, що включає незалежність від різних видів впливу (політичного, корупційного, у кар'єрному просуванні). Також судді мають бути забезпечені матеріально на належному рівні.
По-друге: Суд має бути справедливим. Насамперед, це має забезпечуватися більшим застосуванням у судовій практиці "природного права" (принципу верховенства права), а не "позитивного права" (принципу верховенства закону).
По-третє: Суд має бути ефективним, що включає в себе не тільки швидке вирішення спору, а й таке ж швидке та повне виконання судового рішення, що набрало законної сили.
По-четверте: Суд має бути професійним. Всі рішення мають бути належним чином умотивовані і містити посилання на встановлені обставини справи та їх оцінку з точки зору відповідних норм права.
По-п'яте: Суд має стати відкритим. Рішення суду та судова практика мають бути відкритими, зрозумілими і передбачуваними. Поведінка судді має бути предметом уваги громадськості і викликати довіру.
По-шосте: Суд має бути доступним. Правила судових процедур мають забезпечувати право на звернення до суду і запобігати зловживанню цим правом. Ставки судового збору повинні бути збалансованими. Доступність суду необхідно забезпечити як можливістю дистанційного подання позову, так і дистанційною участю у судовому процесі за допомогою сучасних засобів зв'язку.
Прес-служба ЖААС